Twórca Krav Maga, Imi Sde Or (Lichtenfeld)

urodził się w 1910 roku w Budapeszcie. Dorastał w Bratysławie, w rodzinie gdzie fundamentami wychowania były na równi: sport, humanizm i poszanowanie prawa - wartości, w oparciu o które ukształtował się niezwykły charakter twórcy Krav Maga.
Wartości te zaszczepiał mu od najmłodszych lat jego ojciec, Samuel - postać wyjątkowa ze względu na swój barwny życiorys. Mając 13 lat wstąpił on do wędrownej grupy cyrkowej gdzie przez 20 lat walczył jako zapaśnik, dźwigał ciężary i na inne sposoby demonstrował swoją nieprzeciętną siłę. W tym też czasie uczył się różnych technik walki i samoobrony.
Po skończeniu kariery cyrkowej Samuel Lichtenfeld osiadł w Bratysławie gdzie założył
pierwszy klub ćwiczeń siłowych "Herkules". W tym samym czasie wstąpił do policji gdzie zapracował sobie na opinię bardzo skutecznego w działaniu, o wysokim morale, oficera. Służąc jako detektyw równocześnie uczył policjantów samoobrony i często świadkiem tych zajęć był jego syn - Imi.  
Imi od najmłodszych lat trenował pod okiem swego ojca różne dyscypliny sportu łącznie z gimnastyka, a także brał udział w prowadzonych przez niego zajęciach dla policjantów. Talent ruchowy Imiego objawiał się uzyskiwaniem nieprzeciętnych wyników w tak różnorodnych dyscyplinach jak pływanie, gimnastyka, boks czy zapasy. Szczególnie te ostatnie stały się jego ulubioną dyscypliną wieku męskiego co owocowało wygrywaniem przez Imiego niezliczonej ilości turniejów krajowych i międzynarodowych.
W połowie lat trzydziestych, tak jak w całej Europie, w Bratysławie do głosu coraz mocniej zaczęli dochodzić naziści i antysemici. Ludność żydowska coraz częściej padała ofiarą napaści i prześladowań. Imi, ze względu na swą sławę i posiadane umiejętności stał się przywódcą młodych Żydów, którzy czynnie przeciwstawiali się atakom nazistów.  
Ten okres w życiu Imi Lichtenfelda to czas niezliczonych pojedynków toczonych na ulicy z agresywnymi bojówkarzami, często uzbrojonymi w pałki, kastety, noże a nawet broń palną. Bójki toczone na ulicy, w których stawką było zdrowie i życie, zmieniły poglądy przyszłego twórcy systemu Krav Maga na realną walkę, która jest czymś zupełnie odmiennym od pojedynków toczonych na arenach sportowych.  Przeżycia i doświadczenia z tego okresu stanowiły istotny impuls do nowatorskiego spojrzenia na problematykę i istotę walki w obronie życia, z którego po wielu latach powstał "pisany krwią" system Krav Maga.
W 1944 roku Imi rozpoczął szkolenie izraelskich bojowników w zakresie sprawności fizycznej, pływania, walki nożem i obrony przed atakiem nożem. Szkoleniem objęci byli członkowie "Hagany" oraz jej grupy do zadań specjalnych "Palmach" i "Palyam", a także funkcjonariusze sił policyjnych.  Po powstaniu Izraela Imi Lichtenfeld został Szefem Szkolenia Fizycznego i Krav Maga w armii izraelskiej. W ciągu 20 lat służby doskonalił swój system szkoląc osobiście pododdziały specjalne oraz instruktorów walki wręcz na potrzeby armii.
 
Po odejściu z armii celem Imiego stało się zaadaptowanie Krav Maga dla potrzeb osób cywilnych, tak aby trafiała w potrzeby kobiet i mężczyzn
w różnym wieku i umożliwiła im przetrwanie skrajnie niebezpiecznych ataków z minimalnymi obrażeniami.
Powstały dwa ośrodki szkolenia Krav Maga w Izraelu - w Tel Awiwie i Netanya. Równolegle, cały ten czas Imi był konsultantem i czynnym instruktorem Krav Maga armii izraelskiej.
W 1972 r. odbył się pierwszy cywilny kurs instruktorów Krav Maga w Wingate Institute of Sport and Physical Education w Netanya, kuźni instruktorów tego systemu (odpowiednik AWF).   W latach sześćdziesiątych Imi Lichtenfeld zaczął uczyć Krav Maga osoby cywilne. W 1981 roku Krav Maga Association of Israel wraz z Ministerstwem Edukacji przeprowadzili pierwszy Międzynarodowy Kurs Instruktorów w Wingate Institut of Physical Education.
 
Do ostatniego dnia swojego 88-letniego życia Imi czynnie uczestniczył w rozwijaniu koncepcji systemu- jego technik i ogólnego pojmowania idei samoobrony i walki wręcz, pracując z instruktorami z Izraela i całego świata.